13.12 Wyniki finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 12 grudnia 2015 r. Pobierz
07.12 Lista finalistów Konkursu Ojczyzny Polszczyzny w szkołach podstawowych Pobierz

Ogólnopolskie święto słowa pisanego i mówionego, czyli Konkurs Ojczyzny Polszczyzny dla młodzieży gimnazjalnej zakończony!
wróć do listy artykułów
Artykuł autor: Barbara Lekarczyk-Cisek

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny w gimnazjach

W dniach od 15 do 17 marca odbył się finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem − wzięło w niej udział około 12 000 uczniów z 950 szkół w kraju i na Ukrainie, a w propagowanie idei i organizację konkursu zaangażowało się aż 40 ośrodków doskonalenia nauczycieli. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach, wykładach, a także zwiedzali Wrocław. Finałowa gala odbyła się w Ossolineum, gdzie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przez honorowego patrona Konkursu i jego głównego jurora – prof. Jana Miodka.

Konkurs Ojczyzny Polszczyzny organizowany jest od roku 2002, kiedy to ukazał się „Słownik ojczyzny polszczyzny” autorstwa znanego wrocławskiego językoznawcy i popularyzatora języka polskiego, prof. Jana Miodka. Organizator konkursu to Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny we współpracy z Wydawnictwem „Nowa Era”, które – wraz z Fundacją Edukacja dla Społeczeństwa i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jest sponsorem Konkursu. Patronują mu ponadto Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty.

Celem Konkursu jest promowanie kultury słowa pisanego i mówionego. Chodzi jednak nie tylko o wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają, ale również wspieranie ich rozwoju. Dlatego też organizowane są wykłady i warsztaty, których celem jest zwrócenie uwagi na umiejętne i świadome posługiwanie się językiem polskim. Warsztaty, a także tematy konkursowych wypowiedzi mają również na celu pobudzenie wyobraźni i twórczego stosunku do słowa - aby uczniowie mogli dostrzec, ile tkwi w nim piękna i możliwości. W tym roku uczestniczyli w warsztatach „Tworzenie słowem”, prowadzone przez Michała Malinowskiego – dyrektora i kustosza jedynego w Polsce Muzeum Baśni, Bajek i Opowieści w Konstancinie-Jeziornie oraz zaproszonych przez niego opowiadaczy: Francuza Claude Delso oraz Peruwiańczyka Pepe Cabana Kojachi. Ponadto odbyły się zajęcia integracyjne i warsztaty prowadzone przez Madgalenę Nowak, Magdalenę Ślęzak, Katarzynę Kabat i Dorotę Bałuszyńską. Dla nauczycieli przygotowano interesującą ofertę wykładów. Znany publicysta i wykładowca, muzyk i niebywały erudyta Marek Dyżewski wygłosił wykład zatytułowany  „Jankiel fortepianu”. O retoryce perswazji i argumentacji mówił dr Piotr Hubert Lewiński, natomiast prof. Jan Miodek opowiedział o wpływie komunikacji elektronicznej na rozwój współczesnej polszczyzny.

16 marca odbyły się pisemne, a 17 – ustne  eliminacje Konkursu. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Miodka wyłoniło zwycięzców, którymi zostali: Agnieszka Żurek z Publicznego Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu (pierwsze miejsce), Zuzanna Lewandowska z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 26 we Wrocławiu (drugie miejsce) oraz Michalina Świderska z Gimnazjum Akademickiego w Toruniu (trzecie miejsce). Uczestnicy Konkursu opowiadali znakomicie, wszyscy też zostali nagrodzeni „Słownikami Ojczyzny Polszczyzny”. Nagrody otrzymali także opiekunowie zwycięzców. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Wyrażamy nadzieję, że Konkurs zainspirował uczestników do dalszej pracy nad sobą.

Zachęcamy do odwiedzania naszych stron internetowych, na których można znaleźć wiele interesujących artykułów, zdjęć i materiałów pomocniczych:
Materiały do pobrania - szkoła podstawowa
Materiały do pobrania - gimnazjum
Konkurs Ojczyzny Polszczyzny na Facebooku
 
Ponadto zapraszamy do przeczytania wywiadu z Elżbietą Kielman, która dzieli się swoimi refleksjami na temat Konkursu. Zapraszamy do lektury:
Konkurs Ojczyzny Polszczyzny, czyli o tworzeniu siebie nawzajem.
 
Barbara Lekarczyk-Cisek

Portal EduqrsorPortal Eduqrsor
Organizator konkursu:
STOWARZYSZENIE
OJCZYZNY POLSZCZYZNY
Główni sponsorzy:
Sponsorzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Patroni honorowi:


Patroni medialni:

kontakt | regulamin
Copyright Nowa Era 2013