13.12 Wyniki finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 12 grudnia 2015 r. Pobierz
07.12 Lista finalistów Konkursu Ojczyzny Polszczyzny w szkołach podstawowych Pobierz

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla szkół podstawowych
wróć do listy artykułów
Artykuł autor: Barbara Lekarczyk-Cisek

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla szkół podstawowych

W sobotę, 26 maja br., odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Tym razem uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych. Przyjechali do Wrocławia z bardzo niekiedy odległych rejonów Polski, a nawet z Ukrainy – ze Lwowa.

Głównym organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny, a jego głównymi sponsorami: Wydawnictwo Nowa Era oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tej edycji organizatorką finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla szkół podstawowych była Agata Wodzińska, członek Stowarzyszenia, polonistka, nauczycielka SP nr 107 we Wrocławiu. Tradycyjnie finał trwa trzy dni, z których ostatni stanowi moment kulminacyjny: wszyscy uczestnicy opowiadają historię na wylosowany temat, a jury wyłania laureatów i przyznaje wyróżnienia.

Już w czwartek, 24 maja – po zakwaterowaniu w urokliwym hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim – uczestnicy konkursu mogli się w pełni zintegrować na spotkaniu prowadzonym przez dwie Magdaleny: Nowak i Ślęzak. Wszyscy bardzo sobie takie zajęcia cenią, ponieważ pozwalają one przełamać lody, a nierzadko także zadzierzgnąć nowe przyjaźnie.

Organizatorzy konkursu corocznie wspierają jego młodych uczestników i ich opiekunów warsztatami i wykładami, które pozwalają rozwijać umiejętności publicznego przemawiania. Warsztaty dla uczniów zrealizował Paweł Pawlik – aktor, reżyser, muzyk i scenograf w jednej osobie, prezes Akademii Wyobraźni, który wielokrotnie prowadził warsztaty teatralne dla młodzieży, m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, w Bośni i na Ukrainie, a także w licznych ośrodkach w Polsce. Organizował projekty animacyjne, których narzędziem jest teatr i sztuka w osiedlach po byłych pegeerach oraz w dzielnicach zagrożonych marginalizacją społeczną we Wrocławiu. Uczestnikom zajęć bardzo się one podobały. Majka z Sycowa w rozmowie ze mną opowiadała z zapałem, jak to wygłaszała przemówienie na stypie, stosując słownictwo z przepisu na pierogi albo gdy próbowała snuć baśń o Czerwonym Kapturku używając wyłącznie dwóch słów: moderato cantabile (co oznacza: „umiarkowanie i śpiewnie”).

Następnego dnia, po eliminacjach pisemnych, nastąpiło zwiedzanie Wrocławia. Ten punkt programu podobał się bardzo wielu uczestnikom. Podzielono ich bowiem na grupy, które rywalizowały ze sobą w aktywnych poszukiwaniach. W serca i pamięć zapadły takie szczególne miejsca, jak wrocławski Rynek czy Ostrów Tumski. Dla Emilki z Grajewa  i Małgosi z Tomaszowa Mazowieckiego były to najpiękniejsze chwile spędzone we Wrocławiu.

Tego samego dnia ponownie odbyły się warsztaty dla uczniów, które miały na celu przygotowanie ich do publicznego wystąpienia. Pierwszy z nich – „Od prostych słów do niezwykłych opowieści” poprowadziła Dorota Bałuszyńska, drugi natomiast – „Kultura gestu” – Katarzyna Kabat.

Największym powodzeniem tego dnia cieszył się jednak wykład prof. Jana Miodka, zatytułowany „We Wrocławiu – na Śląsku”, w którym mowa o etymologii geograficznych nazw własnych, m.in. Wrocławia i Śląska. Z sali padały również pytania o etymologię nazw z regionów, z których przyjechali uczestnicy.  Na zakończenie profesor życzył finalistom powodzenia w kolejnej, ustnej części konkursu i przestrzegł przed najczęściej pojawiającymi się błędami, do których zaliczył niepoprawne akcentowanie słów. O Profesorze mówiły z wielkim uznaniem wszystkie moje rozmówczynie, a szczególnie Basia z Gliwic.

Należy podkreślić, że wśród uczestników konkursu byli również Polacy ze Lwowa, m.in. Olgierd Andruszczyszyn, który w krótkiej rozmowie ze mną wyznał, że ma polskie korzenie: jego przodek zginął w powstaniu listopadowym, a oboje rodzice studiowali w Polsce. Dla Olgierda udział w konkursie był nieoceniony, ponieważ nie tylko poznał zabytki Wrocławia, zdobył nowe umiejętności podczas warsztatów, ale również zyskał wielu przyjaciół.

Część ustna Konkursu Ojczyzny Polszczyzny odbyła się tradycyjnie w auli Ossolineum. Uczestnicy losowali tematy, a następnie przez pół godziny przygotowywali się do opowiadania historii z nimi związanych. „Kosz holenderskich tulipanów”, „Czy daleko stąd do Pekinu?”, „U angielskiej królowej na herbatce”, „Czy to rzeczywiście ruskie pierogi?”, „Polska kura na wieży Eiffla” – to tematy wystąpień, podczas których uczniowie szkół podstawowych mogli nie tylko puścić wodze fantazji, ale przede wszystkim mieli tak interesująco opowiadać, aby oczarować jurorów i publiczność. I było czego posłuchać! Ci, którzy nie tylko snuli fascynujące opowieści, ale również znakomicie napisali opowiadania, wykazując się jednocześnie bezbłędną znajomością polszczyzny, zdobyli cenne główne nagrody. A byli to: Joanna Frydrych ze Szkoły Podstawowej we Wronowie (I miejsce), Krzysztof Składanek ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku (II miejsce) oraz Jagoda Łętowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu. Wszyscy zaś uczestnicy finału otrzymali z rąk prof. Jana Miodka Słowniki Ojczyzny Polszczyzny i pamiątkowe dyplomy.

W części artystycznej konkursu Prywatne Gimnazjum Językowe „Parnas” zaprezentowało „Onych” Witkacego w opracowaniu i reżyserii polonistki tej szkoły, Doroty Szemro – Aleksandrowicz.

Na koniec prof. Jan Miodek, nawiązując do trwającego właśnie Dnia Matki, wygłosił okolicznościowy wykład dotyczący etymologii słowa „matka” Uczestnicy dowiedzieli się, iż było to początkowo zdrobnienie od „maci”, które to słowo pozostało w temacie przymiotnika „macierzyński” oraz rzeczownika „ macierz”. Określenie „urlop tacierzyński” określił profesor jako nonsensowne z punktu widzenia historii języka. Prawidłowa nazwa brzmi: „urlop ojcowski”. Na koniec dodał, że jego chrzestna matka żartobliwie podpisywała swoje prezenty: „chrzestna mać”, co wywoływało u młodego wówczas chrześniaka niejaką konsternację.

Zarówno Profesor – jako honorowy patron konkursu, jak i jego organizatorzy podziękowali uczestnikom za udział i zaprosili ich do Wrocławia ponownie.

„Ważne, żebyście mieli coś do powiedzenia, bo to jest zawsze prymarne wobec tego, jak mówimy” – powiedziała na zakończenie prezes Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny, koordynator konkursu Elżbieta Kielman, dziękując zwłaszcza profesorowi Janowi Miodkowi, z którym obcowanie i którego słuchanie jest dla uczestników największą przyjemnością i nagrodą.

Zachęcamy do odwiedzania naszych stron internetowych, na których można znaleźć wiele interesujących artykułów, zdjęć i materiałów pomocniczych:
Materiały do pobrania - szkoła podstawowa
Materiały do pobrania - gimnazjum
Konkurs Ojczyzny Polszczyzny na Facebooku
 
Ponadto zapraszamy do przeczytania wywiadu z Elżbietą Kielman, która dzieli się swoimi refleksjami na temat Konkursu. Zapraszamy do lektury:
Konkurs Ojczyzny Polszczyzny, czyli o tworzeniu siebie nawzajem.
 
Barbara Lekarczyk-Cisek

Portal EduqrsorPortal Eduqrsor
Organizator konkursu:
STOWARZYSZENIE
OJCZYZNY POLSZCZYZNY
Główni sponsorzy:
Sponsorzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Patroni honorowi:


Patroni medialni:

kontakt | regulamin
Copyright Nowa Era 2013