13.12 Wyniki finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 12 grudnia 2015 r. Pobierz
07.12 Lista finalistów Konkursu Ojczyzny Polszczyzny w szkołach podstawowych Pobierz
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Konkursie Ojczyzny Polszczyzny, ale boicie się zapytać…
Na początku był… Miodek
wróć do listy artykułów


Artykuł autor: Barbara Lekarczyk-Cisek

Konkurs Ojczyzny Polszczyzny ma już swoją historię, a nawet prehistorię.

Historię rozpoczyna rok 2002, w którym ukazał się „Słownik Ojczyzny Polszczyzny” prof. Jana Miodka. Jednak aby właściwie pojąć sens tej publikacji, należałoby się cofnąć do „prehistorii”, a mianowicie do roku 1968, kiedy to Autor zaczyna zamieszczać na łamach wrocławskiej gazety „Słowo Polskie” swoje cotygodniowe felietony dotyczące zjawisk współczesnej i historycznej polszczyzny. Popularyzuje także język polski wśród dziennikarzy, organizując warsztaty i wygłaszając odczyty. Tak trafia w 1987 roku do Świdnicy na Święto Słowa. Po wystąpieniu prof. Miodka reżyser imprezy, Władysław Stecewicz, pracownik Programu Drugiego Telewizji Polskiej, proponuje mu prowadzenie cyklicznej audycji zatytułowanej „Ojczyzna Polszczyzna”. Kiedy więc w latach 90. powstaje idea stworzenia autorskiego słownika, kompendium to otrzyma nazwę od popularnej telewizyjnej audycji. Aby promować ten niezwykły słownik, Wydawnictwo „Europa” nawiązuje w 2002 roku kontakt z ośrodkiem metodycznym we Wrocławiu. Poloniści pracujący tam jako doradcy powołują do życia Konkurs Ojczyzny Polszczyzny. Jego adresatami są uczniowie gimnazjów i liceów. Po wstępnych eliminacjach przyjeżdżają do Wrocławia na finał, którego głównym jurorem jest profesor Jan Miodek. Popisy retoryczne, przygotowane przez uczestników konkursu „na gorąco”, przechodzą najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że młodzi ludzie mówią piękną polszczyzną, mają głęboką wiedzę i świadomość środków ekspresji. Podniesieni na duchu tym fenomenem, poloniści Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli postanawiają kontynuować przedsięwzięcie.

Pierwsze edycje i idea Konkursu

Po 2002 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza edycja, skrystalizowała się idea Konkursu, który od 2006 roku przyjął nazwę „Słowo daję”. Przyczynił się także do powstania Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny i nadal odbywał się corocznie pod jego auspicjami, a także pod honorowym patronatem prof. Jana Miodka. Z czasem udało się pozyskać do jego organizacji Wydawnictwo „Nowa Era”. Dzięki współpracy z innymi podmiotami, m.in. z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, finał Konkursu odbywa się w mateczniku polskiej kultury, gdzie spoczywają rękopisy wieszczów, z manuskryptem „Pana Tadeusza” na czele.

Podobnie jak nasz Patron czynimy, co w naszej mocy, aby promować kulturę słowa pisanego i mówionego. Ideą Konkursu jest nie tylko wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają, ale również wspieranie ich rozwoju. Dlatego też organizowane są wykłady i warsztaty, których celem jest zwrócenie uwagi na umiejętne i świadome posługiwanie się językiem polskim. Warsztaty, a także tematy wypowiedzi mają również na celu pobudzenie wyobraźni i twórczego stosunku do słowa - aby uczniowie mogli dostrzec, ile tkwi w nim piękna i możliwości.

Zadbano także o to, aby w Konkursie uczestniczyli Polacy mieszkający poza Ojczyzną, stąd obecność młodych ludzi i ich opiekunów z Kresów Rzeczpospolitej – Ukrainy, Litwy i Białorusi. Z myślą o nich oraz o młodzieży z różnych miejscowości w Polsce w ramach konkursu organizowane są wycieczki edukacyjne promujące Wrocław i jego zabytki. Dotychczas jego uczestnicy obejrzeli m.in. Panoramę Racławicką, zwiedzili Ostrów Tumski, byli w „Ossolineum”.

W minionych latach organizowano Konkurs dla uczniów szkół podstawowych. Od 2011 roku eliminacje obejmą młodzież gimnazjalną, a od przyszłego – również licealną. W roku ubiegłym (2010/2011) w pierwszym etapie Konkursu wzięło udział ok. 10 tys. uczniów z 440 szkół w kraju i na Ukrainie, a w propagowanie jego idei i organizację zaangażowało się 39 ośrodków doskonalenia nauczycieli.

Etapy Konkursu

Konkurs ma kilka etapów. W pierwszym, szkolnym etapie, uczniowie piszą test, a następnie wygłaszają przed publicznością opowiadania na wylosowany temat. W etapie rejonowym uczestniczą zwycięzcy szkolnych eliminacji. Tę część Konkursu określono mianem Małego Finału. Jego scenariusz jest podobny: uczniowie wykonują pisemne zadania zamknięte i otwarte, po czym wygłaszają przed publicznością swoje opowiadanie. Zwycięzcy Małego Finału zostają następnie zaproszeni do trzeciego etapu Konkursu – Ogólnopolskiego Finału, który odbywa się we Wrocławiu, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Głównym jurorem finałowej części jest prof. Jan Miodek, który na uroczystej gali wygłasza wykład i wręcza uczestnikom i ich opiekunom nagrody.

Organizatorzy starają się, aby tematy wypracowań i opowiadań miały związek z ważnymi wydarzeniami w kulturze albo były inspirowane wybitnymi i wartościowymi tekstami kultury. W roku szkolnym 2010/2011 roku tematem przewodnim był Fryderyk Chopin i jego muzyka. Przygotowane przez Komisję Konkursu testy i pytania są konsultowane i oceniane przez grono specjalistów, z prof. Janem Miodkiem na czele.

Szczegóły Konkursu Ojczyzny Polszczyzny znajdą Państwo w regulaminie.

Instytucje wspierające i promujące Konkurs Ojczyzny Polszczyzny

Głównym partnerem Konkursu i jego sponsorem jest Wydawnictwo „Nowa Era”. Coroczny wysiłek merytoryczny i organizacyjny Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny wspierają ponadto liczne instytucje: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, KGHM Polska Miedź S.A.

Patronami medialnymi są: „Polonistyka”, „Polski w Praktyce”, „Gazeta Szkolna”, Edupress, Program Drugi Polskiego Radia, Radio Rodzina, TVP3 Wrocław.

Barbara Lekarczyk-Cisek
Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny

Portal EduqrsorPortal Eduqrsor
Organizator konkursu:
STOWARZYSZENIE
OJCZYZNY POLSZCZYZNY
Główni sponsorzy:
Sponsorzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Patroni honorowi:


Patroni medialni:

kontakt | regulamin
Copyright Nowa Era 2013