13.12 Wyniki finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 12 grudnia 2015 r. Pobierz
07.12 Lista finalistów Konkursu Ojczyzny Polszczyzny w szkołach podstawowych Pobierz

Pytania i odpowiedzi
wróć do listy artykułów


Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez nauczycieli pytania dotyczące konkursu Słowo daję. Czekamy także na Państwa uwagi i komentarze do konkursu Słowo daję.

 • Jak są rozwiązane sprawy finansowe w etapie rejonowym?
  Odp.: Zakładamy, że etapy pierwszy i drugi finansowane będą przez organizatorów tych etapów, czyli szkoły i ośrodki metodyczne.
  Jeśli Państwu uda się na ten cel pozyskać dotacje, to rozwiążecie problem finansowy we własnym zakresie. Jeśli dotacji nie będzie, to pozostaje praca w ramach obowiązków (dlatego wcześniej powiadamiamy o Konkursie). Można powierzyć również pewne obowiązki nauczycielom, np. ubiegającym się o awans zawodowy. Szczegółowy spis i podział obowiązków znajdą Państwo w zakładce „Schemat organizacyjny”.
  Zaświadczenia dla najlepszych na etapie rejonowym wystawi Organizator. Za udział w Konkursie nie możemy pobierać żadnych opłat, więc decyzja o udziale należy do szkół i ośrodków metodycznych. Z doświadczeń w poprzedniej edycji Konkursu Ojczyzny Polszczyzny wiemy, że problemy finansowe nie były istotną przeszkodą. Na pewno jednak trzeba w całości zobaczyć sens tego przedsięwzięcia i podjąć pewien trud. Mamy nadzieję, że będzie to z pożytkiem dla uczniów i da również satysfakcję nauczycielom.

 • Czy konkurs daje jakieś uprawnienia przy starcie ucznia do gimnazjum?
  Odp.: Konkurs nie daje szczególnych uprawnień, nie jest to przede wszystkim konkurs międzyprzedmiotowy.
  Z doświadczenia, przynajmniej w naszym rejonie, wiemy, że szkoły przyznają punkty za szczególne osiągnięcia, a do takich można zaliczyć kompetencje językowe ucznia. O tym jednak zawsze decyduje szkoła, do której uczeń składa podanie.

 • Czy Organizator planuje udostępnienie przykładowych testów?
  Odp.: Testy próbne i kryteria oceny są dopiero tworzone. Konkurs dla szkół podstawowych odbędzie się po raz pierwszy, dlatego nie dysponujemy testami z poprzednich lat.
  WCDN współorganizowało w latach poprzednich Konkurs Ojczyzna Polszczyzna, ale był on przeznaczony dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Informacje, dotyczące testów próbnych, kryteriów oceny i procentowego udziału wypowiedzi ustnej i pisemnej będą przesyłane sukcesywnie, zgodnie z terminarzem Konkursu zawartym w Regulaminie.

 • Na czym dokładnie polega „opowiadanie przed publicznością”, czyli etap ustny.
  Odp.: Opowiadanie przed publicznością w naszych założeniach powinno służyć przygotowywaniu uczniów do publicznych wystąpień, doskonaleniu języka mówionego uczniów.
  Dzieci będą przygotowywać się do wypowiedzi ustnej samodzielnie, w czasie pół godziny. Wypowiedź będzie miała charakter opowieści na zadany temat. Nauczyciele otrzymają szczegółowe kryteria oceniania obowiązujące na pierwszym i ostatnim etapie Konkursu i według nich będą mogli pracować z uczniami. Informacje dotyczące testów próbnych, kryteriów oceny i procentowego udziału wypowiedzi ustnej i pisemnej będą przesyłane sukcesywnie, zgodnie z terminarzem Konkursu zawartym w Regulaminie.


Portal EduqrsorPortal Eduqrsor
Organizator konkursu:
STOWARZYSZENIE
OJCZYZNY POLSZCZYZNY
Główni sponsorzy:
Sponsorzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Patroni honorowi:


Patroni medialni:

kontakt | regulamin
Copyright Nowa Era 2013