13.12 Wyniki finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 12 grudnia 2015 r. Pobierz
07.12 Lista finalistów Konkursu Ojczyzny Polszczyzny w szkołach podstawowych Pobierz

Porady mistrzów słowa
wróć do listy artykułów

Marek Pustowaruk, polonista, juror konkursu, wykłada historię literatury współczesnej i wiedzę o kulturze w Kolegium Nauczycielskim im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu.
Chciałbym zwrócić uwagę na znaczenie relacji pomiędzy mówcą a odbiorcami. Sytuacja konkursowego wystąpienia gwarantuje wszystkim stającym w szranki życzliwą uwagę audytorium – i jest to potencjał, który należy wykorzystać.
Prof. Krzysztof Grębski, aktor, wykładowca PWST w Krakowie, Oddział we Wrocławiu
Pierwsze wrażenie
Jeżeli występujecie publicznie, macie do dyspozycji trzy elementy tego występu: swoje ciało i mowę tego ciała, które stanowi, według badań, 50% komunikatu. Jesteście oceniani od momentu wejścia na scenę. Od tego więc, w jaki sposób zaprezentujecie się publiczności, będzie zależało wasze tzw. pierwsze wrażenie. To ono wyznacza poziom, od którego odbijacie się dalej.
Dr Tadeusz Patrzałek, polonista, juror konkursu: Chciałbym zwrócić uwagę na pewien zasadniczy błąd, jakim jest opowiadanie coraz to nowych zdarzeń. W rezultacie opowiadanie nie zawsze składa się w logiczną całość. W związku z tym moja wskazówka dla opowiadających byłaby taka: starajcie się o to, aby treść opowiadania była zwięzła i wyrazista. Należy nauczyć się konstruowania fabuły wokół dwóch - trzech zdarzeń, bo jak jest sto przygód, to nie ma żadnej.


Jerzy Tarnacki, polonista, juror konkursu: Opowiadający często nadużywają gestykulacji, tymczasem gesty powinny podkreślać to, o czym się mówi, a nie wysuwać się na pierwszy plan czy wręcz dublować przekaz werbalny. Bardzo pomocne w tym względzie mogą być domowe ćwiczenia przed lustrem i obserwacja gestów, mimiki, stopnia ruchomości szczęki, sposobu poruszania się w trakcie opowiadania.Dr Gabriela Dragun, polonistka, logopeda, juror konkursu: Podczas przesłuchań dało się zauważyć błędy dykcyjne, ale szczególnie rażące są wady wymowy. Warto w takim wypadku skonsultować się z logopedą. Coraz większym problemem jest wymowa „r” oraz samogłosek nosowych. Należałoby zainteresować się więc, jakie są zasady polskiej wymowy. W wypowiedzi ustnej ważna jest kwestia tempa, intonacji głosu i świadomości budowania napięcia. Wiele było takich wystąpień, podczas których mówcy dostosowywali się do swoich bohaterów, co było cenne i urocze. Czasami jednak opowiadania, które miały być radosne w swoim założeniu, okazywały się smutnymi opowieściami, ponieważ były mówione przygaszonym głosem. Tymczasem wystarczyłby sam uśmiech, ponieważ jest to sygnał do mózgu, że się nie boimy, że jesteśmy odważni. Wówczas poprawia się również kontakt z publicznością i przestają drżeć dłonie. Przede wszystkim zaś lepiej oddychajmy!


Prof. Jan Miodek, językoznawca: Poradziłbym: czytać, czytać, czytać… A jednocześnie pamiętać o najważniejszym imperatywie stylistycznym, jakim jest rada: rób wszystko, aby maksimum treści zawrzeć w minimalnej liczbie słów.

Trzeba ciekawie zacząć, zwrócić się do potencjonalnego odbiorcy. Na początku wypowiedzi powinna być introdukcja (wprowadzenie), następnie jakiś fabularny szczyt i wreszcie puenta. Uczestnik, który tak ukształtuje swoją wypowiedź, od razu zyskuje.


Red. Lena Kaletowa, dziennikarka:
Jest taka prosta zasada telewizyjna: jeżeli chcesz powiedzieć krótko, na temat i ciekawie, zacznij od… zaskoczenia. W konstrukcji telewizyjnej wypowiedzi nazywa się to kulminacją. Zacznij więc od tego, co zaskoczy odbiorcę. Kiedy go już zainteresujesz i zatrzymasz na sobie jego uwagę, rozwiń wypowiedź i spuentuj ją, czyli powiedz o skutkach albo wszystko zbierz ładnie, aby słuchacz wiedział, że to jest koniec Twojego wystąpienia.

Często obserwuję, że młodzi ludzie mówią nie otwierając ust. Tymczasem, aby się porozumieć, trzeba być słyszalnym i mówić wyraźnie, aby to dotarło do wszystkich, nawet najdalej siedzących słuchaczy. Trzeba także zadbać o kontakt wzrokowy z osobami, do których się przemawia. Najlepiej znaleźć tę jedną życzliwie na nas patrzącą i mówić do niej. Wtedy dotrzemy także do pozostałych, czego życzę wszystkim uczestnikom Konkursu Ojczyzny Polszczyzny.

Portal EduqrsorPortal Eduqrsor
Organizator konkursu:
STOWARZYSZENIE
OJCZYZNY POLSZCZYZNY
Główni sponsorzy:
Sponsorzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Patroni honorowi:


Patroni medialni:

kontakt | regulamin
Copyright Nowa Era 2013